BENDA – Břetislav Benda

 

Břetislav Benda pocházel z Líšnice u Milevska. Zájem o modelování a výtvarný talent projevoval již od útlého dětství. V letech 1911–1915 navštěvoval sochařskou a kamenickou školu v Hořicích. V roce 1915 byl přijat na Akademii výtvarných umění, kde byl žákem J. V. Myslbeka. Jeho studia však přerušila první světová válka, a tak v roce 1916 musel narukovat na frontu. V Itálii utrpěl vážná poranění obou dlaní, avšak toto zranění se mu naštěstí v další tvorbě nestalo překážkou. V letech 1919 až 1922 pokračoval ve studiu na Akademii pod vedením Jana Štursy. Od roku 1923 byl členem uměleckého sdr

užení Mánes. Břetislav Benda vytvořil za svůj dlouhý život řadu významných sochařských děl. Jeho realizace můžeme dodnes vidět v mnoha exteriérech.

„Neznám motiv krásnější než je žena ve všech svých obměnách, pro sochaře je nevyčerpatelný námět, svými plastikami chci vyjádřit nekonečnou krásu lidského těla, ale i jiné lidské pocity.“ prohlásil o svém díle samotný Benda. Lázeňská výstava ukazuje kromě oblíbeného motivu ženského těla, také další tematické celky, kterým se ve své tvorbě věnoval: sociální problematiku, válku, státnost, náboženství a sport.
Výstava složená ze zápůjček z pozůstalosti po autorovi, krajských galerií a so
ukromých sbírek nabízí chronologický přehled klíčových děl autora od třicátých let až po jeho závěrečné tvůrčí období v sedmdesátých letech dvacátého století. Expozici doplňují ukázky z tvorby někdejšího spolupracovníka, pokračovatele sochařské rodinné tradice, syna Milana Bendy (1941-2017).
Výstavu pořádáme k výročí 125 let od narození Břetislava Bendy.
Hlavním partnerem výstavy je společnost PORFIX CZ. / Událost pořádají Lázně Poděbrady, a. s. a Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady.

 

Datum

Kvě 07 2022 - Srp 14 2022

Čas

9:00 - 17:00

Více info

Číst více

Umístění

Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady
Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady

Organizátor

Lázně Poděbrady
Telefon
+420 326 530 778
Email
info@lazne-podebrady.cz
Webová stránka
http://www.lazne-podebrady.cz/
REGISTROVAT