Výstava obrazu – PhDr. Jany Hrabětové

Výstava PhDr. Jany Hrabětové
 
▪ Do 31. červenec / Výstava historičky, etnografky a vedoucí skanzenu v Přerově nad Labem – Jany Hrabětové u nás v turistickém informačním centru
 
▪ Olejomalbě se začala věnovat v roce 2019 v souvislosti se zápisem do kurzu malování, pořádaného zdejší soukromou školou Mezipatro na Valech.
 
▪ Motivy pro své obrazy hledá zejména v rovinaté krajině středního Polabí, především však v nejbližším okolí Poděbrad i v městě samotném. Předlohami jsou většinou přes padesát let staré diapozitivy vlastní nebo z pozůstalosti prof. Jaroslava Horáka, uložené ve fotoarchivu Polabského muzea.
Ke svému malování paní Hrabětová napsala 
 
▪ Při vzpomínce na školní léta jsem malovala asi tak, jako ostatní šikovnější děti. Při hodinách kreslení mě bavilo malovat spíše podle modelu než podle fantazie, a tak je tomu i nyní. V padesátých letech minulého století nebyly jako dnes příležitosti k dalšímu zdokonalování a já bych asi tenkrát neměla ani zájem. První příležitost ukázat své malířské vlohy jsem dostala až na jedenáctiletce při psaní transparentů do prvomájových průvodů, příležitostných plakátů, malování kulis a dekorací na spartakiády. Teprve poděbradské muzeum, kam jsem nastoupila 1. dubna 1963 jako tzv. dokumentátorka k nové archeoložce, mi záhy umožnilo zvládnout spoustu praktických dovedností. Při aranžování výstav, psaní textů, zhotovování kopií sbírkových předmětů bylo potřeba také něco namalovat. Snažila jsem se o co nejlepší výsledky, ale stále jsem je brala jako amatérské. Potřebovala jsem teoretické znalosti i praktické zkušenosti a těch se mi nakonec v závěru mé profesní činnosti dostalo. Před třemi lety jsem začala navštěvovat kurzy olejomalby, pořádané zdejší soukromou školou Mezipatro Na Valech (s přestávkou při covidu), kde pod vedením zkušené lektorky paní Míši Seifertové mohu s velkým zájmem a potěšením malovat po vzoru skutečných výtvarníků. A tak jsem si v pokročilém věku splnila dávnou touhu se naučit profesionálně malovat nejen pro radost sobě, ale i druhým a dodat svému životu další smysl.

Datum

Čvn 01 2022 - Čvc 31 2022

Čas

9:30 - 17:00

Umístění

Turistické informační centrum Poděbrady
Poděbrady
Kategorie

Organizátor

Pruh Polabí
Telefon
325 511 946
Email
hlavac@polabi.com
Webová stránka
http://pruhpolabi.cz/