Slunce, voda, pohoda a dobrá nálada. Atributy XII. ročníku festivalu Lodě na Labi

Festival, jehož hlavním cílem je podpořit vodní turismus na řece Labi, skloubil jak odbornou část v podobě konference „Labe – tepna nejen turismu“ s částí pro veřejnost. Lidé se po 10 dní mohli bavit hudebními a tanečními vystoupeními, talkshow Osmanyho Lafity, koncertem Martina Maxy, Magdy Malé, Honzy Nedvěda ml. a Vladimíra Hrona nebo bránici lechtajícím představením Techtele Mechtle Revue. Středobodem celého programu pak byla největší plující hotelová loď Florentina.

Vše odstartovalo 29. dubna pří plavbě z Mělníky do Brandýsa nad Labem, kdy byla zahájena konference „Labe – tepna nejen turismu“, pod záštitou Mgr. Martina Kupky, ministra dopravy ČR a Mgr. Petry Peckové, hejtmanky Středočeského kraje. Odpolední program pokračoval přehlídkou prvorepublikových plovárenských plavek a koncert Martina Maxy.

V úterý 30. dubna odplula hotelová loď Florentina do Nymburka, kde zakotvila a stala se nepřehlédnutelnou dominantou nymburského nábřeží a zázemím pro veškeré vystoupení. Zdejší kuchyně připravila také nevšední nedělní menu v podobě evropských specialit. Profesionalita posádky a lidský přístup, ochota a vstřícné jednání ke všem malým a velkým návštěvníkům byla obdivuhodná po celou dobu trvání akce.

Na ostrohu nymburského přístavu našli útočiště milovníci karavaningu při jejich setkání na tomto neobvyklém místě. Zde bylo zřízeno provizorní karavanové městečko a pro účastníky byl připraven také bohatý program. Odměnou jim byly výhledy na sluncem zalité nymburské hradby a vůně rozkvetlých kaštanů. Právě pro tyto drobnosti si Setkání karavanů v Nymburce při této akci získává čím dál větší množství příznivců.

Velké poděkování patří poříční policii, hasičům, záchranářům, všem lodím – Blanici, převozní lodi Oseček, Albioně, posádce lodi Florentina a dalším za přípravu programu pro školní skupiny. Celkem pohostinství využilo na 22 školních kolektivů tj. více jak 600 dětí.

Zcela zvláštní kapitolou a nevšedním sportovním zážitkem byly zápasy profesionálních boxerů „Boxing on the River“, které probíhaly na sluneční palubě lodi Florentina a organizátorem byl sportovní klub Boxing Poděbrady v čele s Danielem Venclem. Během této události proběhla také charitativní dražba pro Asociaci muskulárních dystrofiků za účasti Agáty Hanychové, která do dražby věnovala svoji novou kosmetiku a Rosti Osičky, bývalého skvělého boxera a uznávaného malíře. Ten věnoval do dražby svůj obraz s motivem Florentiny. Po celou dobu probíhala v interiérech lodi také výstava jeho děl.

Poslední den festivalu a to 8.5. 2024 byl věnován country a RÝMORAJ, OLD COUNTRY BOYS „Marcela Sixty“, NAČAREJ, Lážo Plážo a poté loď Florentina odplula do Hradištka spolu s kapelou VEE LEE DUO, VLÁDA, TROJ BOY, COMENDY & BEAT a LACHTANI Vládi Lacha.