Věděli jste..? 
 
Že na kolonádě, při tradičních Chodeckých závodech, který proběhly 2. 4. se chodkyně Eliška Martínková kvalifikovala na mistrovství světa v Eugene?! 
 
▪ Celý rozhovor
Vloni ještě sbírala na desítce juniorské medaile, evropské stříbro a světový bronz, letos ji čekal přechod mezi dospělé atlety a na dvojnásobnou trať. „Ten vstup mezi dospělé začal ve velkém, proto byly ty emoce obrovské,“ vyprávěla Martínková, která se hned za cílem objímala s neméně nadšenou Kateřinou Čermákovou, která ji připravuje.
 
„Nebývá u nás obvyklé, že bychom skákaly radostí, ale dneska jo,“ usmívala se trenérka.
 
Nyní dvacetileté Martínkové se ujala v Turnově už v žákovské kategorii. „Odmala to měla v hlavě srovnané. Když si stanovila cíl, tak si za ním šla,“ popisuje Čermáková. Cesta její svěřenkyně od běhů k chůzi přitom nebyla hladká, Martínkové se zprvu vůbec nechtělo.
 
„Když ji po prvním vítězném mistrovství republiky (před pěti lety) všichni do chůze tlačili, stavěla se na zadní. Musela jsem ji nechat, aby si tu cestu našla sama, chytla jí parta, přidaly se dobré výkony a dneska je za to myslím vděčná,“ říká jen o sedm let starší Čermáková, která je i reprezentační trenérkou chodců.
 
„Pro mě byla hlavní ta skvělá parta, na chůzi mě baví ta kombinace vytrvalosti a techniky,“ vysvětluje Martínková, která tak může jít ve šlépějích Barbory Dibelkové či Anežky Drahotové.
 
Teď už ji čeká příprava směrem ke světovému šampionátu v Eugene a evropskému v Mnichově. „Hned v neděli se přesouváme na další soustředění do Nymburka,“ nepočítala Martínková s oslavou či snad několikadenním volnem. „Ale nějaký jen regenerační trénink mi snad trenérka dopřeje,“ usmívala se.
 
ZDROJ: www.sport.cz
FOTO: ČAS – Soňa Maléterová