VÝSTAVA – Z historie domácích strojků

Úterý – Neděle / 12. 12. 23 – 30. 9. 24 / 9:00 – 17:00 / Polabské Muzeum

Přijďte se podívat na naši novou výstavu, věnovanou domácím strojků. Určitě tam něco objevíte, co jste měli doma, nebo ještě máte…

Domácí strojky 

Technické vybavení domácnosti, s kterým pracujeme nebo ho využíváme, je jedním z ukazatelů vyspělosti lidstva a pokroku civilizace. Výchozí pozicí k vývoji domácích strojků, bylo běžně užívané ruční kuchyňské nářadí a náčiní, včetně změn v požívání potravin. Rozvoj nově využívaných technologií umožnil účelné využití fyzikálních poznatků a zákonů.

V druhé polovině 19. století například konstruktéři vyvíjí ozubené převody, které dokázaly ovlivnit stupně rotačního pohybu. Pro strouhání a krouhání stačil prostý rotační pohyb, šlehání už vyžadovalo převod do rychla. Opakem se stal přenos síly u hnětačů či máselnic, ten vyžadoval rotační pohyb pomalý (znásobení síly). Nové použití šlehacích metliček vycházelo s pohonem na principu svidříku (rychlovývrtky). Podstatou je otáčení matice, které vzniká  posouváním na nesamosvorném šroubu či otáčením šroubu při posunování matice.

Strojkové loupače jablek a brambor přinesly snad poprvé programové řízení  pracovního nástroje pomocí kulis. Pokusy se zajištěním mletí masa vytvářely vývoj masořezačky vybavené Archimédovým podávacím šroubem a nožíky rotujícími proti kovové destičce s otvory. Další skupinu domácích strojků tvoří výrobky na principu pákových a šroubových lisů v příručním provedení. Jednalo se například o louskáčky, lisy na citron, sekáčky na cukrové homole, pasírovací zařízení, kráječe chleba, kráječe nudlí, šroubové lisy na ovoce nebo na škvarky. Některé z těchto strojků se časem začaly vyvíjet vlastní cestou, jako třeba kráječ chleba. Z výchozího kráječe s posuvným pohybem se vyvinul kráječ rotační, v podstatě malá pila s převodem do pomala. Důležitou součástí vývoje domácích strojků bylo i využívání energií, zejména elektrické. Výroba různě velkých a silných pohonných jednotek tomuto odvětví zajistila mimořádný rozvoj.

Datum

Pro 12 2023 - Zář 30 2024

Čas

9:00 - 17:00

Umístění

Poděbrady
Letiště Nymburk
Kategorie