Havířský kostelík

Na levém břehu Labe, obklopen zelení nedaleko poděbradského mostu, stojí Havířský kostelík – tichý svědek událostí, které se staly symbolem nespravedlnosti a krutosti. Jeho průčelí zdobí nápis připomínající krvavý příběh z roku 1496, kdy byli kutnohorští havíři popraveni po neúspěšné vzpouře proti útlaku a snižování mezd: „Léta Páně 1496 pozdvihnuvše se někteří z havířů kutnohorských proti svým starším pro křivdu činěnou jim při rudách – byli křivě obžalováni u krále Vladislava. (…) Ten pátek po svatém Vavřinci L.P. 1496 na tomto místě, kde tento chrám Páně Nanebevzetí Panny Marie stojí, odpraveni.“

Vzpoura havířů a tragický osud
Kutnohorští havíři, kteří čelili neúnosným pracovním podmínkám a snižování mezd navzdory hojnosti stříbra z dolů, se v zoufalství rozhodli hledat spravedlnost. Po neúspěšném jednání s úředníky a královskými představiteli se opevnili na vrchu Turkanka u Kutné Hory.

Královský hejtman Oněk Kamenický se s havíři rozhodl vyjednávat, avšak pod falešnou zárukou bezpečí přiměl třináct jejich zástupců k odchodu na poděbradský zámek. Zde byli zrádně zajati a po falešném obvinění krále Vladislava II. Jagelonského odsouzeni k smrti. Poprava se konala na místě, kde dnes stojí Havířský kostelík.

Pověst o zázračném dubu
Legenda vypráví o mohutném dubu, pod jehož větvemi došlo k popravě. Říká se, že jeho listy se každoročně barvily rudými skvrnami a žaludy získávaly tvar havířských kápí. Lidé z okolí i ze vzdálených krajin si nosili tyto žaludy jako amulety proti zlu.

Dub přečkal několik staletí, ale v roce 1784 nakonec zanikl. Na jeho místě vyrostl nový strom, již bez krvavých znamení, avšak paměť na utrpení zůstala uchována v Havířském kostelíku.

Historický význam kostelíku
Původní dřevěná kaple byla postavena v roce 1516 pražským měšťanem Ondřejem Prachovcem. Později ji nahradil zděný kostelík zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie. Kostelík sloužil nejen jako místo k uctění památky havířů, ale také jako poutní místo pro ty, kdo chtěli vzdát hold obětem panské zvůle.

Havířský kostelík dnes
Kostelík se dochoval jako jeden z nejvýraznějších symbolů boje za spravedlnost a připomíná, jakou cenu mohli obyčejní lidé zaplatit za svůj odpor proti útlaku. Je to místo, které spojuje historii, legendy a vzpomínku na statečnost a utrpení havířů z Kutné Hory. Navštivte tento historický poklad a ponořte se do příběhu, který je pevnou součástí české minulosti.